top of page

קמפיין בעשר אצבעות


להשיק מוצר חדש ולבנות קמפיין גיוס המונים היא משימה בואו נקרא לה... ארוכה. בהנחה שאין גוף מימון גדול מאחוריך, הדבר מצריך הרבה יצירתיות, מחשבה ותכנון מראש. למען אותם האנשים שחולמים בגדול ורוצים להפוך חלום למציאות, ריכזתי כמה טיפים בפיתוח מוצר מנקודת המבט ומהניסיון שלי, מה נכון לקמפיין גיוס המונים.

1. רעיון טוב

רעיון טוב, ובמקרה זה מוצר. רצוי שהנאמר עליו יהיה: "איך לא חשבו על זה קודם?" כשהם יפגשו בו.

מוצר שעומד מאחוריו רעיון מדליק. רגע של השתאות. ו - 3 שניות אחרי, באה הפליאה.

תשובות טבעיות מתגבשות רק כאשר נחשפים לענות על כל השאלות מצד המתעניינים או אלו שאתם בוחרים לעניין אותם במוצר. לא להירתע משאלות ודעות אחרות וגם לא מהתנגדויות, הן אבני הדרך לפתרונות.

רעיון טוב בשילוב חשיבה המצאתית, מטרתו להביא לתוצאה פשוטה ויעילה, העושה שימוש במשאב טבעי

(כמו החול) כחלק אינטגרלי העונה על צורך גם אם הוא זמני ולגמרי ספונטני.

2. תכנון

תכנון כולל טוב הוא כזה שבוחן את ההיבט הכלכלי ולא מתחמק מהתקציב השיווקי. חשוב להבין מראש: האם למוצר יש "בשר"? מה נתח השוק שלו? מה הדעה הרווחת לגביו? האם קיימים מוצרים דומים בשוק? כמה הם עולים? האם ביצעתם סקר שוק? האם אנשים אוהבים את המוצר או לא? מה העלויות מול צפי ההכנסות? חשוב לדעת מראש האם דבקות במטרה גם תשתלם בסוף, לפני העבודה הקשה. גם אם לא מתעשרים מהמוצר בשנה הראשונה (ואגב, גם לא בשנייה) חשוב לדעת שיש פוטנציאל עתידי ושעם שיווק נכון הוא יהווה הכנסה לא רעה.

בפן האישי, החלום שלי נרקם לפני חמש שנים והרעיון שעמד מאחוריו הוא להביא לכאן, פריט מוכר. פריט אקססוריז המסייע להגנה מהשמש. אך אז חשבתי שלהתעסק ביבוא ושיווקו זה לא דבר קל. ובהבזק של רגע אחד. לפני כשנתיים קמפינג בים. שכחתי את הכל ונרקמה בראשי המזימה. לבנות משפחהJ. בין רגע הפך MySunBag לסנונית הראשונה. בשימוש חדש (שונה מהשימוש המקורי) לתיק חוף הפשוט והמוכר או לחלופין מקבע שמשיה בחוף קצת סלעי או לא מוסדר. עצם השימוש לצורך נוסף, MySunBag מציע פתרון שהוא גם וגם!

מיוצר מבד חזק, צבעוני ופרקטי לחוף הים עם שקית פנימית רב שימושית ודוחה חול. התיק מהווה בסיס לשמשיה כאשר מלא בחול ואחרי ניעור קל הוא ממשיך לשמש כתיק לכל דבר, מחוץ לחוף הים.

3. להתחיל לזוז

לקפוץ אל המים. פעולה ועוד פעולה. אפילו במרווח של כמה ימים. העיקר להיות בתנועה. המוטיבציה תכניס אתכם למעגל העשייה. אב טיפוס הוא אחד השלבים החשובים בתהליך. האב טיפוס שתכינו צריך להיות הכי טוב שאפשר. ולזה צריך מומחים בתחום (כל אחד ושדה הפיתוח שלו). ובמקרה שלי הם חלק דיזיין סטודיו, מומחים בטקסטיל. אשר שותפים למספר פיתוחים חדשניים ובלעדיים בשוק. מאיה ולידור, הם אשר יצקו אל MySunBag גוף וצורה. ועם הרבה יחס אישי, הצמדות לתהליך ולעתים יציאה ממנו בכדי לראות את התמונה המלאה. עם המון אכפתיות הפיחו בו נשמה. יודעת שעמם אמשיך לפתח את המוצר הבא.

בזמן הקמת העסק אנחנו נמצאים במגע עם הרבה בעלי מקצוע. הרו"ח שמוביל לעו"ד שהמליצה על אשף הפלסטיקה (במחשבה ראשונית לעשות כף איסוף פלסטיקית:) שהסתבר כי אנו מכירים ונפגשנו לגבי מוצר אחר בעבר. הוא אשר הוביל למומחי העיצוב בטקסטיל... ומשם ממשיך הגלגל. בקיצור, הבנתם. לנוע. ולהיות ערים להמלצות שאותם אתם מבקשים. או מקבלים. ולהשתמש בהם. וגם באינטואיציה שלכם. אין מה לעשות. תחושת הבטן היא המכוונת עם איזו המלצה/התייעצות הכי נכון להתקדם וללכת.

4. מימון

חשוב לא למהר לעזוב הכל ולהתמקד רק בפרויקט החדש. בשלבי פיתוח ראשונים החזיקו עבודה אחרת במקביל. גם אם זו עבודה פשוטה שמהווה אמצעי בדרך למטרה. לוקח זמן עד שרואים תוצר מרעיון או פוטנציאל למוצר חדש. מומלץ לבנות תכנית כלכלית ולהתייעץ עם מומחה שיכוון וינחה.

קיימים מספר רב של גופים בשוק אשר מעניקים הלוואות בריבית נמוכה עבור מימון. כמובן שחשוב שיהיה הון ראשוני בכדי להתניע מבלי לקחת "הרבה" סיכון.

לשמחתי. בנק לאומי נתן בי אמון גדול. הבנק נלהב מהמוצר או אפשר לומר, מהאמונה שלי בו ונתן לי את ההזדמנות לצאת אל הדרך ולהזמין ייצור ראשוני של 2,000 יחידות.

חשוב לזכור שתהליך הפיתוח לא נגמר אף פעם. במקרה של MySunBag, לאחר הייצור והשילוח המשיך הפיתוח בלהתאים את השמשייה הרלוונטית למוצר. זה שMySunBag מתאים גם לכל שמשיה פרטית זה נהדר. אך האם כל שמשיה תהיה עמידה ברוח חזקה? האם עדיין כל אחד ירצה לשאת את השמשייה המסורבלת הגדולה? תמיד יש דברים שצריך להמשיך לפתח ולשפר.

זכרו. לא קל להיות יצירתית כשאין מימון אפילו חלקי.

5. שפה גרפית, צילומים, תוכן, לבטא את המוצר

איך הייתם רוצים שאנשים ייראו את המוצר? למי אתם מייעדים אותו? מאוד חשוב לפנות לאנשי מקצוע שאתם מתחברים אליהם ומרגישים בנוח עם עבודתם. אפשר להתרשם מעבודות דומות שעשו בעבר, לחקור, להזמין דוגמה, לחדד, לדייק. זה הבייבי שלכם ואתם רוצים עבורו את הטוב ביותר.

לי היה חשוב לתת במה למגוון יוצרים שיהיו שותפים בעשיה שלי. לב גלומב על צילום סופר מקצועי בחוף הים, יצר תמונות וואו! דנה אייזן בעריכה וסאונד הבינה את הראש שלי וקלעה בול עם סרטון ראשון מדהים של המוצר. יעל ונעמי אחראיות על צילומי הסטודיו או בהגהה המקצועית פק-שוט. כי כל מוצר צריך תמונה עם רקע לבן. איי סטורי על הסיפור בתמונה ועידו בירן על הזוית התל אביבית הכה מיומנת במגוון צילומיו. לשם השתתפות בתערוכה, נדרש ברושור - לכן עם שפה גרפית ראשונית פניתי לסטודיו שגב דיזיין האחראיים על העיצוב ולחלוץ האחראיים על התוכן מעורר וקליט.

כשמבינים שפנינו מועדות לקמפיין מימון המונים ובמקרה זה באתר או אופן שיווק בינלאומי. או במקרה שלי עם רצון עז לשטוף את החופים בפלורידה, קליפורניה, סידני ועוד... באוסטרליה. חשוב לייצר סרטון וידאו איכותי ותמציתי עם פנייה אישית לקהל ההמונים, מתוך ידיעה שאתה הולך להופיע בו ולהיות מצולם. כי אין מי שיעשה זאת טוב ממך. וכן פרצופך יופיע בכל מסך נייד או נייח. (עבודה עצמית בפני עצמה: )

על התרגום והגהה של התסריט, תודה ענקית לרבקה, לירון ומלאני וולפסון. על הבימוי ועריכה סופר מקצועית

אמון אינדיג פילם, וצילום הוידאו עדי ברברמן. וואוו, תודה! ועל הגרפיקה בעמוד הקמפיין, טטיאנה את אלופה.

6. לדבר על זה

לגמרי לדבר על זה. על זה או על כל מהלך שיווקי אליו מכוונים. דברו על המוצר כמה שיותר, עם כמה שיותר אנשים. ספרו על התוכנית שלכם לצאת עמו בהשקה ייחודית. הסבירו לאנשים מה זה אומר אתר/מימון המונים. אולי זה ירגיש לפעמים לא נעים לחזור על עצמכם, אבל אין לכם ברירה אחרת, אלא אם כן עומד מאחריכם משרד יחסי ציבור גדול ומרושת.

רצוי שהסביבה שלכם תדע ותהיה שותפה. שקפו להם את זה בכל דרך אפשרית ובתקשורת מילולית, טקסטואלית או דרך רשת חברתית.

העשירו את עצמכם ורכשו את הידע הרלוונטי אם צריך. אם בלימוד/ליווי מקצועי, השתתפות בימי עיון וסדנאות או בשכירת שירותיהם של בקיאים ומוכשרים בתחום, שאתם פחות מוכשרים בו.

חשוב להדגיש את הערכים החשובים לכם – קרי MySunBag מלבד היותו בסיס יציב המעניק צל ספונטני מדובר בערך המעודד הגנה מהשמש ושמירה על הסביבה, מעבר לנוחות וסטייל.

לצאת לדרך עם ההבנה שתמיד יכולה להיות גם תוצאה שונה. גם אם לא צולח - לא נורא. להסיק מסקנות, לראות את העובדות ולהתקדם לשלב הבא. כמו בכל דבר יהיה את האפיק הפחות מוצלח, את ההשקעה שלא תמיד מתבררת כמניבה. לא תואמת את האופטימיות המסחררת של הצלחה גדולה. תובנה מעולה לפעמים שווה יותר ממכירה או סגירת עסקה. אז גם אם הדברים לא מתקדמים בדיוק לפי התוכנית, דעו שגם זה לטובה.

7. בחירת אתר מימון המונים